Konačno ste se odlučili za veliku investiciju kao što je kupovina nekretnine i imate određeni iznos s kojim raspolažete, ali niste sigurni hoće li vam taj iznos pokriti cijenu nekretnine i sve druge troškove koji mogu nastati.
Čuli ste razne „savjetnike“ gdje je netko rekao da je morao platiti nekakav porez, pa nešto kod odvjetnika, pa nešto kod javnog bilježnika. Onda je neki susjed rekao da kad je on kupovao svoju nekretninu da on nije platio nikakav porez niti išta drugo.
U ovom tekstu ćete saznati vrlo detaljno da li uopće imate bilo kakav dodatni trošak kod kupovine nekretnine u Hrvatskoj, te ako ga ima koliko točno iznosi i kome se plaća.
Kako biste imali potpunu sliku o svim izdacima i kako biste mogli planirati svoj budžet, izračunat ću vam na jednom primjeru i kako to sve izgleda u brojkama zato pročitajte tekst to kraja.
Na ovu istu temu sam snimila i video kojeg možete pogledati ako kliknete na: KOJE SVE TROŠKOVE IMA KUPAC U HRVATSKOJ PRILIKOM KUPOVINE NEKRETNINE?
TROŠKOVI KOD KUPOVINE NEKRETNINE
- Glavni i najveći trošak je cijena same nekretnine koja se kupuje i taj novac ide prodavatelju. To se uglavnom zna.
- Drugi važan izdatak po redu je porez. Ali ne bilo koji porez nego – POREZ NA PROMET NEKRETNINA. To je porez kojeg plaćate samo jednom, onda kada kupujete nekretninu. Taj porez se plaća državi Hrvatskoj u državni proračun i uvijek ga plaća kupac, ne prodavatelj. On iznosi 3% od vrijednosti nekretnine koja je navedena u ugovoru o kupoprodaji.
Porezna uprava obično prihvaća navedeni iznos ali se ponekad može dogoditi i da ne prihvate iznos iz ugovora zbog navedene manje cijene od njene tržišne vrijednosti, pa vam može izdati rješenje za plaćanje poreza po većoj cijeni, prema drugim sličnim nekretninama prodanim na istom području u isto vrijeme.
Ovaj navedeni porez morate platiti ako kupujete nekretninu od prodavatelja koji je privatna fizička osoba.
Međutim ako kupujete novu nekretninu od prodavatelja koji je gradio nekretninu i gdje je kao vlasnik odnosno prodavatelj uknjižena firma (tvrtka) koja je u sustavu PDV-a, u tom slučaju vi ne plaćate porez od 3%, jer prodavatelj već plaća određeni porez, a kako u Hrvatskoj ne smije biti dvostrukog oporezivanja, vi tada ne plaćate porez na promet nekretnina.
Uvijek ćete na vrijeme znati tko je prodavatelj i znat ćete da li imate obavezu plaćanja poreza na promet nekretnina ili ne. Moram napomenuti da su češći slučajevi gdje je prodavatelj privatna osoba, tako da je bolje da u svojim kalkulacijama računate na plaćanje tog poreza od 3%, pa ako ga ne bude, bolje za vas, uštedit ćete lijepi iznos.
- Ako ste angažirali agenciju za nekretnine i potpisali ste s agencijom Ugovor o posredovanju, tada plaćate agenciji POSREDNIČKU PROVIZIJU odnosno dogovorenu naknadu za njen rad. Posrednička provizija je uvijek iznos u postotku – raspitajte se uvijek prije koliko vam agencija naplaćuje i što je sve uključeno u nju. Ovdje u Dalmaciji gdje ja poslujem, uglavnom agencije naplaćuju 2 ili 3 % plus PDV od dogovorene kupoprodajne cijene. Posrednička provizija je uvijek definirana u Ugovoru o posredovanju.
Kod nekih agencija u proviziju su između ostalog uključeni troškovi kao što su plaćanje odvjetnika za sastav ugovora, plaćanje javnog bilježnika za ovjeru potpisa, plaćanje raznih pristojbi za uknjižbu prava vlasništva i slično, dok kod nekih agencija nisu uključene usluge odvjetnika. Važno je informirati se na vrijeme kako ne bi došlo do nesporazuma.
Ako ste sami kupili nekretninu i niste angažirali agenciju, tada znači ne plaćate nikakvu proviziju, ali bi možda bilo dobro da prije same kupovine ipak angažirate stručnu pomoć. Tu prije svega mislim na angažiranje odvjetnika za provjeru dokumentacije, za sastav kupoprodajnog ugovora te za uknjižbu prava vlasništva u zemljišne knjige. Ne preporučuje se nikako da sami sastavljate ugovore ili da koristite neke tipske ugovore iz knjižare.
Sve ovo gore navedeno je važilo za kupovinu ako imate novce, međutim ukoliko dižete kredit preko banke tada imate još jedan trošak, to je trošak solemnizacije ugovora kod javnog bilježnika i to plaća uvijek isključivo kupac i to iznosi negdje oko 500-600 eura otprilike, ovisno o iznosu kredita. Raspitajte se kod javnog bilježnika o točnom iznosu.
PRIMJER I TOČAN IZRAČUN TROŠKOVA
I još da rezimiramo da vidite kako to izgleda u brojkama.
Na primjer, ako kupujete apartman na moru po cijeni od 100.000 eura, od fizičke osobe gdje plaćate porez na promet nekretnina od 3%, imate novac (ne dižete kredit) i idete preko agencije i plaćate joj 3,75 % s PDV-om, računica je ovakva:
Cijena nekretnine: 100.000 EUR
+ 3% porez = 3.000 EUR
+ 3,75 % provizija = 3.750 EUR
SVEUKUPNO = 106.750 EUR
Pored svega navedenog nemate više nikakvih skrivenih dodatnih troškova, te u spomenutom primjeru agencija sve odrađuje za vas.
Ako vam je ova tema bila zanimljiva, podijelite tekst s nekim koga to može zanimati i svakako mi javite na email koje vas još teme zanimaju i koje teme biste htjeli da obradimo u našim tekstovima i videima.
______________________________________________________________________
Autorica teksta: Jasminka Fišer Gavranović – vlasnica agencije Alfa nekretnine iz Vodica, dugogodišnja ovlaštena agentica za nekretnine i home staging ekspert
Alfa nekretnine, Obala Juričev Ive Cote 27, Vodice
ured tel. 022 441 292, mob. 091 525 3260
email: info@alfanekretnine.hr
Pronađite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram , Instagram Home staging, Pinterest ili se pretplatite na naš YouTube kanal
_____________________________________________________________________